História

Späť na zoznam článkov

Dunajské nábrežie - monitor Szamos

Publikované: 15.01.2017 22:59:41 | prečítané 4798x | © plavidla.sk

Monitor Szamos v Bratislave okolo roku 1900 -1921. ( vpravo hore monitory v Bratislavskom zimnom prístave v roku 1900)

Monitor - typ vojnovej lode vyzbrojenej otočnou delovou vežou umožnujúcou streľbu v rôznych smeroch bez potreby manévrovania s celou loďlou. Prvé monitory boli poháňané parnými strojmi, neskôr nahrádzané dieslovými. Monitory operovali na Dunaji nielen v prvej svetovej vojne, ale niektoré po prezbrojení operovali až do roku 1945.

Monitor Szamos bol jeden z viacerých monitorov Dunajskej flotily Rakúsko-Uhorskej monarchie. Bol postavený v roku 1892 v Budapešti a pomenovaný podľa stejnomennej rieky v Rumunsku. Rozpadom Rakúsko-Uhorskej monarchie v novembri 1918 a následným vyhlásením Maďarskej republiky rád v marci 1919 sa monitor Szamos spolu s monitorom Lajta a hliadkovou loďou Fogas dostáva do bojov proti Československým légiám. Následne ešte v roku 1919 sa po neúspešnom pokuse o protikomunistický puč vzdáva dohodovým mocnostiam v prístave Baja. Definitívny koniec bojom na Dunaji urobí až postup československých légií a ofenzíva rumunskej armády dovŕšená dobitím Budapešti 1.augusta 1919. Po potlačení revolúcie bol monitor Szamos, Lajta a Maros až do roku 1921 internovaný vo Viedni. Neskôr Szamos a Lajta vrátené do Maďarska na civilné využitie- bager. Monitor Lajta v auguste 2010 v Budapešti slávnostne uvedený do prevádzky po celkovej rekonštrukcii.

Viac:www.hajoregiszter.hu/hajoadatlap/fk_202_ex_tivadar_ex_szamos_ex_s_m_s_szamos_/1414/kronologia#kepek

Zaujímavý článok o vojenskej flotile v období Československej republiky : www.vhu.cz/ceskoslovenskemu-lodnimu-vojsku-dominoval-padesatimetrovy-masaryk/

 


Štátna plavebná správa

Slovenský hydrometeorologický ústav

Miesto pre Vašu reklamu