História

Späť na zoznam článkov

Dunajské nábrežie - kúpalisko Lido

Publikované: 17.09.2014 13:47:29 | prečítané 9021x | © plavidla.sk
Tak takto vyzeral pohľad z petržalskej strany Dunaja na miesto kde dnes stoji centrum Eurovea z vtedajšej pláže a letného kúpaliska Lido.

Oblúbené, pôvodne prírodné kúpalisko Lido sa rozprestieralo na petržalskom brehu Dunaja, oproti niekdajšiemu nákladnému pristavu. Spočiatku to bol iba upravený štrkový breh Dunaja a jednoduché plátenné prezliekarne (r.1928). Neskôr pribudli vymurované bazény a bufety s občerstvením. V čase okupácie pribudla aj šmykľavka, dosky na skákanie, murovaná tribúna, ktorá slúžila na ležanie či sedenie pri bazéne, drevené pavilóny – bufety, okolo ktorých bola parková úprava. Aby sa lepšie chodilo po areáli kúpaliska, boli vybudované betónové chodníky. Deti sa mohli zahrať na pieskovisku, ktoré bolo tiež súčasťou Lida.


Lido bolo iba sezónne letné kúpalisko.Za vstup sa muselo platiť, pri vstupe boli pokladne. Na kúpanie sa v dvoch bazénoch využívala ľadová voda Dunaja a plávať sa dalo aj priamo v Dunaji, ale nanajvýš dva mesiace počas najteplejšieho leta.


V čase okupácie Petržalky a jej pričlenení k Nemeckej ríši stratili Bratislavčania prístup aj ku kúpalisku Lido, ale vroku 1943 získali náhradu - kúpalisko Tehelné pole.
Lido bolo poškodené počas bombardovania Američanmi vroku 1944, ale aj dlhé roky po vojne sem mnohí Bratislavčania radi chodili. Kúpalisko slúžilo verejnosti ešte začiatkom osemdesiatych rokov, preto sa aj dnešní tridsiatnici, narodení už vnovej Petržalke, môžu pamätať na ľadovú vodu, aká tu vždy bývala, aj na roje komárov, ktoré milovali tienisté vlhké miesta pri Dunaji.

Vdeväťdesiatych rokoch existovali plány na rekonštrukciu kúpaliska, ktoré malo byť súčasťou veľkého rekreačno-zábavného areálu, ale projekt sa napokon nezrealizoval.V súčasnosti bazény bývalého kúpaliska Lido už nenájdete, na ich mieste stoji most Apollo.

 


Štátna plavebná správa

Slovenský hydrometeorologický ústav

Miesto pre Vašu reklamu